Zastosowanie cegły na ścianie jest coraz częściej wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Jest to element, który praktycznie nie wychodzi w mody. W zależności od okresu jest jedynie bardziej lub mniej eksponowany. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy w swoim domu stworzyć miejsce, gdzie królować będzie cegła na ścianę — przeczytaj nasz tekst. Dowiesz się więcej o zastosowaniu cegły, jej montaży, utrzymaniu i ciekawych rozwiązaniach aranżacyjnych.
Cegła na ścianę – gdzie szukać?
Cegła to podstawowy materiał budowlany, wykorzystywany od wielu lat. Jej trwałość zapewnia bezpieczeństwo budowy oraz pewność, że obiekt będzie służył wiele lat. Bez wątpienia dodatkowym atutem cegły są jej właściwości izolacyjne. Cegła jako kamień tworzy korzystny dla organizmu mikroklimat. Dzięki zastosowaniu cegły jako materiału budowlanego można mieć pewność, że zapewni ona izolację ciepła w okresie zimowym. Za to w czasie letnich upałów dostarczy przyjemnego chłodu, ponieważ nie nagrzewa się tak szybko i mocno jak pozostałe tworzywa.
Porządna cegła to taka, która została wyprodukowana z gliny, bez żadnych domieszek. Warto zwrócić uwagę na pochodzenie cegły, ponieważ tylko najlepszej jakości surowce sprawią, że materiał przetrwa wiele lat. Cegły z odzysku, czyli takie pozyskane z rozbiórek, nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Nieodpowiednio oczyszczone mogą powodować problemy w trakcie użytkowania, takie jak pochłanianie wilgoci, co za tym idzie pojawianie się pleśni i grzybów. Warto dokładnie sprawdzić producenta i dowiedzieć się więcej na temat wykorzystywanego procesu produkcyjnego.
Na rynku można znaleźć całe cegły wypalane oraz płytki ceglane. Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem zastosowania oraz wymiarami. Główne zastosowanie cegły to materiał budowlany, dlatego doskonale sprawdzą się do stworzenia ścianki działowej lub zabudowy kominka. Dostępne są w różnych wymiarach i kształtach. Płytki ceglane stosuje się zazwyczaj na elewacji lub wewnątrz. Stanowią element dekoracyjny. Dzielą się na płytki ścienne oraz podłogowe. Podobnie jak cegły są wykonane w różnych kształtach i wymiarach, dzięki czemu możliwe jest znalezienie odpowiednich płytek do danego wnętrza.
Jak montuje się płytki na ścianie?
Płytki ceglane są łatwiejsze do zamontowania na ścianach. Przed przystąpieniem do montażu ważne jest określenie ilości cegieł, jakie potrzebne będą do pokrycia ściany. Należy wyliczyć ilość na podstawie wymiarów płytek, które planujemy wykorzystać. Wystarczy podzielić długość ściany przez długość płytki. Podobnie należy postąpić w przypadku wysokości. Pozwoli to zaoszczędzić na materiale, bo kupimy tylko taką ilość, jaka rzeczywiście będzie na potrzebna.
Podstawą prawidłowego montażu płytek jest zastosowanie odpowiedniego kleju. Należy pamiętać o tym, żeby powierzchnia przeznaczona do zamontowania płytek została odpowiednie przygotowana. Należy ją oczyścić i zagruntować. Dobre przygotowanie zagwarantuje trwałość montażu. Przed przystąpieniem do klejenia płytek warto również najpierw zaplanować odpowiednie ułożenie elementów. Istnieje kilka możliwości ułożenia cegieł – np. wiązanie główkowe, krzyżowe, flamandzkie, śląskie czy kowadełkowe. Warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami wiązań, ponieważ ułożenie cegieł będzie miało wpływ na efekt końcowy.
Wygląd i estetyka
Wygląd i estetyka mogą się znaczenie zmienić w zależności od zastosowanego ułożenia. Dobre zaplanowanie pozwoli dostosować ścianę z cegieł do reszty pomieszczenia. Warto umieścić na ścianie poziome linie, które ułatwią równe rozłożenie poszczególnych cegieł. Warto również zaznaczyć wysokość rzędu cegieł w zależności od ich wielkości. Tu należy również pamiętać o dodatkowej przestrzeni na położenie fugi. Zazwyczaj wynosi ona ok. 1 cm.
Po ułożeniu planu – można przystąpić do klejenia płytek. Należy pamiętać, żeby wcześniej zagruntowana ściana zdążyła całkowicie wyschnąć. Ważne jest, aby cała płytka ceglana była pokryta warstwą kleju. Jeśli tak nie będzie, cała konstrukcja może być nieszczelna i w przyszłości będzie to powodowało problemy z trzymaniem się płytek we właściwym miejscu. Po nałożeniu ok. 2 -3 mm kleju na płytkę, należy przyłożyć ją do ściany i ułożyć w odpowiednim miejscu. Zazwyczaj płytki ceglane układa się warstwowo, od góry do dołu. Taki sposób układania cegły spowoduje, że ostatnia warstwa — która zazwyczaj wymaga docięcia na wymiar — będzie mniej widoczna. Będzie znajdowała się przy podłodze, więc bardzo możliwe, że zostanie przysłonięta meblem, lub listwą. Docięta cegła lepiej wkomponuje się na dole, niż gdy była ulokowana na samej górze, przy suficie.
Po przyklejeniu wszystkich płytek można przejść do nałożenia fugi.
Czy cegła na ścianę to dobry pomysł?
Zastosowanie cegły na ścianie stanowi modny dodatek i może odmienić każde wnętrze. W zależności od pozostałych dodatków, kolorów ścian oraz mebli, jakie zostaną zastosowane do aranżacji, cegła może ocieplić wnętrze, lub nadać mu industrialnego wyrazu. Cegła na ścianie może występować w naturalnym, czerwonym kolorze lub może zostać pomalowana, najczęściej na biało.
Kolor należy dobrać do reszty mebli i dodatków, jak również kolorów ścian. Jeśli planujesz aranżacje mieszkania w stylu loftowym – czerwona cegła nada mu wyrazistości i charakteru. Jeśli zależy Ci na neutralnym i nowoczesnym wnętrzu – wypróbuj ścianę z cegły w kolorze białym.
Atrakcyjny dodatek do wnętrza
Ściana z cegły stanowi atrakcyjny dodatek do wnętrza. Może stanowić doskonałe tło do różnego rodzaju grafik czy obrazów. Należy pamiętać, że płytki z cegły nie są materiałem, w który można wbijać gwoździe. Dlatego należy zastosować inny system do montowania ramek. Mogą przydać się tutaj różnego rodzaju masy mocujące, taśmy montażowe czy samoprzylepne haczyki. Masa mocująca działa podobnie jak plastelina — przykleja się ją do cegły, następnie mocuje na niej plakat lub grafikę.
Sprawdź się w przypadku lżejszych obrazów lub takich bez ramy. Taśma montażowa utrzyma cięższe obrazy. Działa podobnie jak masa — należy przykleić ją do ściany i umieścić na niej obraz. Taśma montażowa nie powinna być stosowana w kuchni i łazience, ponieważ ciepła para wodna może spowodować, że taśma szybciej się odklei. Haczyki również posiadają z jednej strony powierzchnię pokrytą klejem. Wystarczy docisnąć haczyk do ściany, następnie zawiesić na nim ramkę.
Ceglana ściana świetnie sprawdzi się również jako miejsce do ekspozycji roślin. Zieleń będzie się dobrze wyróżniać na tle czerwonego koloru cegły. Dobrym rozwiązaniem jest również postawienie przy ścianie z cegły regału na książki. Biblioteczka zyska dzięki temu inny charakter. Często stosowanym pomysłem jest umieszczenie na ceglanej ścianie telewizora. W wielu domach i mieszkaniach stanowi on centralne miejsce, gdzie codziennie zbierają się wszyscy domownicy. Należy jednak pamiętać o prawidłowym zamontowaniu sprzętu. Otwory na stelaż powinny być wywiercone za pomocą silnego wiertła diamentowego i wiertarki bez udarowej. Należy pamiętać o tym, że stelaż zostanie zamontowany na kołkach, które muszą być zakotwiczone w ścianie. Dlatego ważna jest długość wiertła i kołków. Elementy nieodpowiedniej długości sprawią, że stelaż zostanie przymocowany do płytek, a co za tym idzie po zamontowaniu sprzęt może spaść na podłogę i się uszkodzić.
Cegła na ścianę w salonie
Salon to najczęstsze miejsce, gdzie wykorzystuje się ścianę z cegły. Z racji tego, że jest to zazwyczaj największe pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, łatwo jest tam wkomponować tego rodzaju dodatek. Ściana z cegły dobrze sprawdzi się w salonie z nowoczesnym wnętrzem, jak i w takim w stylu rustykalnym lub retro. Czerwona cegła, do której dodamy meble w kolorze drewna oraz złote lub pomarańczowe dodatki mocno ociepli wnętrze i sprawi, że pomieszczenie stanie się przytulne. Po dodaniu do cegły metalowych czarnych regałów i minimalistycznych nowoczesnych dodatków uzyskamy efekt loftowego wnętrza. Natomiast biała cegła z wykorzystaniem klasycznych, jasnych mebli stworzy estetyczną, ponadczasową aranżację.
Ceglana ściana będzie dobrym tłem na ekspozycję w salonie domowej galerii, telewizora, książek czy roślin. Ciekawym pomysłem na wyeksponowanie ściany z cegły jest ustawienie przed nią dużego, wygodnego fotela w kontrastowym kolorze. Jeśli dostawimy obok niego dużą lampę powstanie wygodne miejsce do wypoczynku, które będzie wyróżniać się z wnętrza.
Ceglana ściana w sypialni
Sypialnia to miejsce, które kojarzy się z ciepłem i wygodą. Z reguły pomieszczenia nie są duże — główne miejsce zajmuje w nim łóżko, dodatkowo stoją czasem komody, szafa lub regał na książki. Dobranie odpowiedniego koloru wnętrza ma istotne znaczenie. Każdy ma inne preferencje. Dla jednych kolory w sypialni muszą być stonowane, blade i delikatne, bo ułatwia im to odprężenie. Tutaj sprawdzi się biały odcień cegły. Wystarczy dodać stonowane dodatki, jasne poduszki, dużo roślin i powstanie idealne miejsce do relaksu. Dla osób, które lubią ciepłe, nasycone barwy czerwony odcień cegły połączony z żółtymi, pomarańczowymi lub zielonymi elementami sprawią, że miejsce stanie się przytulne, co ułatwi odpoczynek.
Cegła na ścianę w kuchni
Podstawową rzeczą, o jakiej powinno się pomyśleć w przypadku zastosowania cegły w kuchni to odpowiednia impregnacja płytek. Istnieje szeroki wybór preparatów, dzięki którym płytki nie będą absorbować wilgoci i nie ulegną zniszczeniu, tym samym nie tracąc swoich właściwości. Należy pamiętać o tym, żeby nałożyć preparat zabezpieczający cegłę, bezpośrednio po jej zamontowaniu. Pozostanie ona odporna na zabrudzenia i tłuste plamy, które są nieuniknione w miejscu, gdzie gotujemy i smażymy. Ceglana ściana doda kuchennemu wnętrzu efektownego wykończenia. Sprawdzi się zarówno przy jasnych, jak i ciemnych meblach. Dopełni wykończenie i nada wnętrz domowy klimat. Odpowiednie oświetlenie dopełni efektu.
Cegła na ścianę w łazience
Podobnie jak w przypadku kuchni — bezwzględnie należy pamiętać o zabezpieczeniu cegły przed wilgocią odpowiednimi preparatami. Niezastosowanie się do tych reguł sprawi, że ściana z cegły szybko ulegnie zniszczeniu i cała aranżacja straci urok. W przypadku łazienki należy uważać, żeby ściana z cegły nie przytłoczyła reszty wyposażenia. Pomieszczenia te zazwyczaj nie są duże i nie mają (lub mają bardzo mało) oświetlenia naturalnego. Zbyt dużo dodatków z czerwonej cegły może sprawić, że efekt będzie zbyt ponury.
Ceglana ściana sprawdzi się, jeśli planujemy łazienkę w stylu surowym, jakby niedokończonym — po dodaniu prostych regałów, minimalistycznej umywalki i baterii uzyskamy właśnie taki efekt. Jeśli zależy nam na utrzymaniu rustykalnego wnętrza, dobrze sprawdzą się drewniane dodatki, umywalka i bateria stylizowana na stary model. Należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu, które stworzy odpowiedni klimat.
Ceglana ściana w ogrodzie, na tarasie lub balkonie
Jeśli do domu lub mieszkania przynależy ogródek — ceglane ścianki mogą stworzyć klimatyczne miejsce. Dodatkowo będzie to idealne osłona od wiatru czy wzroku sąsiadów. Na tarasie lub balkonie odpowiednie płytki ceglane również stworzą przyjemny klimat. Będzie to miejsce, w którym pięknie można wyeksponować rośliny, kwiaty czy zioła. Dobrze sprawdzą się metalowe osłonki na doniczki, dzięki którym rośliny będą widoczne. Ciekawym rozwiązaniem mogą też być drewniane skrzynie.
Cegła w biurze
Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest urządzenie biura na styl loftu. Ceglana ściana sprawdzi się doskonale. Prosta forma mebli albo metalowe regały jako dodatek będą ciekawym pomysłem. Industrialne wnętrze dopełni oświetlenie — np. żarówki bez abażurów, wiszące na długim kablu. Całość dopełnią duże rośliny, które ożywią całość.
Cegła na ścianę w restauracjach, barach czy pubach
Cegła jako wykończenie ścian sprawdzi się doskonale w miejscach takich jak restauracje, bary czy puby. Ich tekstura tworzy przytulną atmosferę. W zależności od dodatków miejsce może mieć domowy charakter lub bardziej surowy, industrialny. Oświetlenie, dodatki i rośliny w połączeniu z ciepłym odcieniem cegły pozwolą stworzyć niezapomniany nastrój.
Czy cegła pasuje do każdego wnętrza?
Przy wyborze cegły jako dodatek na ścianę należy być ostrożnym. Biała, bardziej nowoczesna, lub klasyczna, stara cegła jest na tyle wyrazista, że może przytłoczyć. Umiar to podstawa. Tak samo, jak odpowiednio dobrany kolor ścian. W przypadku czerwonej cegły — oprócz klasycznej bieli, dobrze sprawdzą się odcienie ciepłe — jasne tony wpadające w żółty lub pomarańczowy kolor. Dla nowoczesnych wnętrz ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie zdecydowanego mocnego elementu kolorystycznego. Ciemna butelkowa zieleń lub głęboki granat w połączeniu ze starą cegłą sprawią, że miejsce stanie się nietuzinkowe. W przypadku białej cegły wybór koloru ścian jest dużo prostszy. Tutaj sprawdzi się praktycznie każdy kolor. Dla osób lubiących klasykę — szare ściany będą idealne. Dla tych ceniących sobie awangardowe rozwiązania- każdy żywy kolor sprawi, że wnętrze stanie się oryginalne.
Cegła na ścianę to rozwiązanie ponadczasowe. Zastosowanie jej przy aranżacji wnętrza daje pewność, że mieszkanie czy dom będzie nieszablonowy, a zarazem wpisze się w obowiązujące trendy.