Cegła pełna

Napisał

Cegła retro nowoczesna stodoła cegielnia

Cegła pełna

O zaletach cegieł pełnych ręcznie formowanych pisaliśmy już wielokrotnie. Znamy i cenimy cegłę od tysięcy lat. W tym artykule skupimy się na rodzajach cegieł pełnych. Pokrótce scharakteryzujemy każdą z popularnych grup cegieł.
Rodzaje cegieł pełnych

Cegły pełne dzieli się wedle wielu różnorodnych parametrów, czynników i aspektów. Ogólnie możemy podzielić je na: cegły suszone, ceramiczne, wapienno-piaskowe, szamotowe magnetyzowe i klinkierowe.

Cegły pełne – Cegły suszone

Najstarszy rodzaj cegieł. Obecnie rzadko już stosowane ze względu na parametry. Cegła suszona łatwo chłonie wilgoć, a także odznacza się niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jest co cegła pełna.

Cegły pełne – Cegły ceramiczne

Uniwersalny i atrakcyjny pod względem cenowym i wytrzymałościowym budulec. Wykonuje się ją z gliny morenowej, wstęgowej, lessowej, czy łupkowej. Dodatkowo można umieścić w niej złom suszarniowy lub piasek kwarcowy.Cegły pełne – Cegła wapienno-piaskowa

Połączenie wapna palonego i piasku kwarcowego, przy czym piasek kwarcowy stanowi ponad 90% masy cegły. Cegła ta powstaje w procesie autoklawitacji, czyli poddawana jest obróbce termicznej w warunkach podwyższonego ciśnienia. W ten sposób masa cegły zostaje mocno zespolona. Jest to cegła tania oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne, mróz i warunki atmosferyczne. Cegła wapienno-piaskowa występuje jako cegła pełna.

Cegły pełne – Cegła szamotowa

Cegła ognioodporna przeznaczona do wykładania wnętrz pieców lub konstrukcji kominków. Swoje właściwości zawdzięcza wypalaniu w bardzo wysokiej temperaturze.

Cegły pełne – Cegła magnetyzowa

Ten rodzaj cegły pełnej tworzony jest ze związków nieorganicznych, organicznych i mieszanek magnezytu. Nagrzewana jest w temperaturze do 700 stopni Celsjusza. Posiada nawet trzykrotnie większą zdolność akumulacji ciepła od cegły szamotowej.

Cegły pełne – Cegła klinkierowa

Ulepszona wersja cegły licówkowej. Cegła klinkierowa z racji swojej wysokiej wytrzymałości oraz niskiej nasiąkliwości idealnie sprawdza się do wykładania zbiorników wodnych, kanalizacji oraz innych konstrukcji mających bezpośrednią styczność z wodą. Wypalana jest w temperaturze 100 stopni Celsjusza i tworzona jest z mieszaniny piasku i gliny.

Cegła pełna – zastosowanie

Cegła pełna wykorzystywana jest do budowania ścian działowych, konstrukcyjnych, osłonowych i ogólnie do tworzenia ścian zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. O ile cegły z otworami są lżejsze, o tyle cegły pełne o wiele lepiej nadają się do budowania fundamentów i konstrukcji poddawanych dużym obciążeniom. Zachęcamy do przejrzenia naszej pełnej oferty cegieł pełnych ręcznie formowanych. Znajdą w niej Państwo najciekawsze materiały budowlane wykonane przez naszą Cegielnię. Zapraszamy również do składania indywidualnych zamówień.