O nas

Historia

W roku 1976 Hipolit i Julia Trojanowscy założyli Cegielnie Trojanowscy, która pracuje nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Tradycje są kultywowane przez kolejne pokolenia rodziny Trojanowskich, a wiedza o tajnikach produkcji dobrej cegły przechodzi z „ojca na syna”. Aktualnie czwarte pokolenie doświadcza przygody z ceramiką budowlaną.

Julia oraz Feliks Trojanowscy formujący cegły
Julia oraz Hipolit Trojanowscy założyciele Cegielni Trojanowscy w Kraśniku
Cegła z Cegielni Trojanowscy na Zamek Królewski w Warszawie a na zdjęciu Hipolit Trojanowski
Cegielnia Trojanowscy w 1976 roku manufaktura cegieł kształtek oraz płytek ręcznie formowanych
Hipolit Trojanowski pracujący w Cegielni Trojanowscy Manufakturze cegieł i kształtek ręcznie fromwanych

Cegielnia Trojanowscy mając świadomość roli społecznej jaką odgrywa w swoim otoczeniu, jako przedsiębiorca czerpiący z zasobów okolic gdzie funkcjonuje, miała też ogromny wkład w zmianę oblicza miasta i jego okolic, które za sprawą dostępności tutejszej cegły stały się „pięknie murowane i ceglanym kolorem stojące”. Z naszej ręcznie formowanej cegły wybudowano wiele kościołów na całej Lubelszczyźnie, przekazaliśmy również nieodpłatnie cegłę na szczytne i społecznie użyteczne cele. Największym darem kraśnickich cegielni dla całego narodu polskiego było podarowanie 50.000 cegieł na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie. Warto również wspomnieć o dużym zaangażowaniu Hipolita w działanie Społecznego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, Oddział w Kraśniku. Na dzień dzisiejszy firma może pochwalić się 50-stoma latami tradycji, co daje ponad 50 milionów wyprodukowanych cegieł. Przez wszystkie te lata współpracowaliśmy z wieloma Klientami indywidualnymi i instytucjonalnymi realizując setki zamówień i możemy się szczycić ponad tysiącem zadowolonych Klientów. Warto wspomnieć o bardzo dobrej i owocnej współpracy z konserwatorami zabytków i firmami konserwatorskimi, co przekłada się na ponad 300 obiektów zabytkowych odrestaurowanych z naszych produktów.
Zapraszamy również do obejrzenia wywiadów z właścicielem cegielni Feliksem Trojanowskim, który opowiada o historii naszej firmy.

Produkcja

Ciąg technologiczny ręcznej produkcji ceramicznych materiałów budowlanych w Cegielni Trojanowscy w Kraśniku można podzielić na następujące etapy:

Wydobywanie i wyrabianie surowców
Nasza cegła jest ekologiczna i w 100% wyprodukowana z najwyższej jakości gliny lessowej bez żadnych domieszek – jest po prostu „zdrowa”.
Ręczne formowanie półfabrykatów metodą „na piasek”
Dzięki ręcznej produkcji każda nasza cegła, kształtka i płytka jest inna i posiada swoja duszę. Dzięki temu w szybki sposób możemy dostosować się do indywidualnych zamówień.
Suszenie półfabrykatów na placu
Suszymy nasze cegły w sposób naturalny, co przekłada się na jakość naszych produktów.
Surówka cegieł ręcznie formowanych w Cegielni Trojanowscy
Wypalanie węglem w piecu kręgowym Hoffmanna
Dzięki nierównomiernym rozłożeniu ognia w piecu hoffmanowskim nasze cegły, które są ręcznie formowane przybierają różną kolorystykę i kształty.
Sortowanie i pakowanie
Wprowadziliśmy innowacyjny proces selekcjonowania cegieł pod kątem występowania margla. Dzięki temu nasze cegły są wolne od wad, które mogą się pojawić po pewnym czasie użytkowania cegieł.
Palety cegły ręcznie produkowanej w manufakturze cegielnia Trojanowscy

Lublin cegła standardowa typowa retro ręcznie formowana

DLACZEGO WARTO BUDOWAĆ Z CEGIEŁ RĘCZNIE FORMOWANYCH

Cegła z Cegielni Trojanowscy jest ręcznie formowana z masy plastycznej w procesie tzw. „napulchniania”. Dzięki temu procesowi nasze cegły, kształtki oraz płytki otrzymują duże ilości powietrza do masy formierskiej. Cegła taka po wypaleniu uzyskuje dużą porowatość, nawet do 15%, co pozwala na lepsze wchłanianie i oddawanie wilgoci w sposób naturalny, bez „pocenia” się ścian, przewodów wentylacyjnych i dymowych itp. Nasze produkty gwarantują pełną mrozoodporność, a wykonane z naszej cegły elewacje nie zmieniają koloru i nie łuszczą się wraz z upływem czasu. Dodatkowym atutem naszych cegieł jest doskonała izolacja cieplna, co daje ciepło w zimie a latem przyjemny chłód. Więcej o zaletach cegieł ręcznie formowanych możecie Państwo przeczytać tutaj.

Osiągnięcia

Cegielnia Trojanowscy bierze udział w wielu targach i wystawach otrzymując nagrody oraz wyróżnienia. Targi Konserwatorskie w Toruniu – nagroda główna “GRAND PRIX” za skuteczne podtrzymywanie tradycji polskiego rzemiosła ceglarskiego oraz za produkty bardzo przydatne w konserwacji zabytków.
Nagroda Grand Prix wyróżnienie oraz wygrana dla Cegielni Trojanowscy
Nagroda Targi Toruńskie Grand Prix Konserwacje 2008 dla cegieł ręcznie produkowanych w Cegielni Trojanowscy
Nasze produkty cieszą się dużym uznaniem architektów nadzorujących prace renowacyjne w obiektach zabytkowych.
Zamek w Malborku Cegły Standarowe Gotyckie Niemki Duże Klasztorne Płytki
W ramach corocznej imprezy “Kup Pan Cegłę” obchodzonej w sierpniu w Kraśniku prezentujemy swoje wyroby, oraz wystawiamy największą na świecie cegłę ręcznie formowaną o wymiarach: 62x30x16 cm – waga 45 kg; oraz 72x33x14 cm – waga 54 kg. W przygotowaniu jest jeszcze większa…
Największa cegła rekord w Cegielni Trojanowscy z Kraśnika
Na 800 lecie Ceramiki Budowlanej przyznano Feliksowi Trojanowskiemu Złotą Odznakę Związku Producentów Ceramiki Polskiej.
800 lecie ceramiki budowlanej przyznano Feliksowi Złotą odznakę Związku Producentów Ceramiki Polskiej
Wielokrotnie pisano o naszej manufakturze w prasie. Więcej informacji na stronie Aktualności.
W gazecie artykuł o Cegielnia Trojanowscy z Kraśnika

Klienci o nas

Sprawdź poniższe opinie wystawione przez naszych klientów a przekonasz się, że produkujemy wyjątkowe cegły, kształtki oraz płytki ceglane.
Wyroby ceramiczne z waszej wytwórni oceniam wysoko. Walory techniczne i estetyczne na wysokim poziomie. Waldemar