Ściana z cegły – ciekawe pomysły na sezon 2023

Napisał

ściana z cegły
Cegła od lat stanowi element wystroju, po który chętnie sięgamy. Znakomicie sprawdza się nie tylko we wnętrzach w stylu loftowym, minimalistycznym i surowym. Ściana z cegły doskonale uzupełnia również aranżacje nieco bardziej klasyczne, a nawet eleganckie. Czy w sezonie 2023 zastosowanie cegły we wnętrzach znacząco się zmieni? Poznajmy najnowsze trendy! Przeglądając prognozy trendów w kategoriach wnętrzarskich zauważymy pewną bardzo wyraźną tendencję. Świat architektury wnętrz zacznie stawiać przede wszystkim na… faktury. Mieliśmy już okresy, gdy modna była całkowita gładkość, teraz będzie zupełnie inaczej. Architekci już zacierają ręce, bowiem przed nami niezwykle ciekawy czas. Czy cegła będzie w nim grała pierwsze skrzypce? A może wszystko się zmieni? Różnorodność faktur to jeden z najsilniejszych trendów. Już niebawem sięgać będziemy po chropowatą surowość betonu, boazerię w unowocześnionej odsłonie… a także po cegłę. W szczególności w wersji ręcznie formowanej, co czyni ją nieregularną, a przez to jeszcze piękniejszą.

Cegła ręcznie formowana

Czy cegła ręcznie formowana znajdzie zastosowanie w trendach wnętrzarskich na 2023? Oczywiście. Jak już wspomnieliśmy, jest ona nieregularna, „nieidealna” i każda jedna jest odrobinę inna od pozostałych. Dzięki temu ściana wykonana z takiego typu cegły będzie pozbawiona pewnej geometryczności i powtarzalności. Zachowamy również surowość całej stylistyki wnętrz, która w roku 2023 będzie także jednym z kluczowych trendów. Warto w tym celu zestawiać cegłę z betonem, drewnem i metalem. W dowolnych proporcjach. Cegłę ręcznie formowaną możemy zastosować w dowolnym pomieszczeniu. Doskonale sprawdzi się na ścianach w salonie, w kuchni, a nawet w łazience. Warto przy tym zauważyć, że zarówno w łazience, jak i w kuchni odchodzimy od ceramicznej płytki. Już od jakiegoś czasu dało się zauważyć tendencje do zmian w tej kwestii. Sezon 2023 na dobre już przyćmił tradycyjne płytki ceramiczne na rzecz chociażby cegły. płytka z cegły manufaktura Płytki ceglane Cegła ręcznie formowana w łazience może zagościć na wszystkich ścianach. Warto wówczas uzupełnić wystrój o surowe elementy w matowym wykończeniu i geometrycznych kształtach. Należy jednak uprzedzić, że jest to propozycja raczej dla posiadaczy nieco większych łazienek. Inną propozycją jest wykonanie tylko jednej ściany z cegły. Stylizacja ta będzie nieco bardziej wyważona. Dodatkowo warto wspomnieć, że aranżacja lepiej sprawdzi się w niewielkich łazienkach. Cegłę rustykalną możemy zastosować nie tylko w łazience, ale również w salonie lub w kuchni.

Ściana z cegły – płytki ceglane czy cegła ręcznie formowana?

Zwolenników ścian z cegły z pewnością ogromnie ucieszy fakt, iż trend ten utrzyma się w czołówce. Jak wspomnieliśmy w pierwszych akapitach, nadchodzący sezon doceni różnorodne faktury – cegła znakomicie się w tym odnajdzie. Ściana z cegły wprowadzi do pomieszczeń dużo różnorodności. Jednym z pomysłów jest zastosowanie ściany z cegły w kuchni. Możemy w tym celu wykorzystać dowolny jej rodzaj. Doskonale sprawdzi się cegła ręcznie formowana, która nada kuchni rustykalny klimat. Takie pomieszczenie zyska wiele ciepła, które możemy uzupełnić za pomocą odpowiedniego doboru mebli. Świetnie sprawdzi się np. postarzany kredens, który wygląda tak, jakbyśmy otrzymali go w spadku po babci. Jakie są minusy takiego rozwiązania? Warto pamiętać, że montaż cegły ręcznie formowanej wymaga nieco pracy. Jeśli nie planujemy gruntownych remontów – cegła klinkierowa jest łatwiejsza w przymocowaniu do ściany. Takie ceglane płytki po prostu przyklejamy. Jeśli jednak mamy czas oraz możliwości – warto rozważyć montaż cegły ręcznie formowanej. Aranżacja każdego wnętrza stanie się znacznie ciekawsza, jeżeli zastosujemy elementy ceglane – niezależnie, czy będzie to cegła ręcznie formowana, czy płytki. Gdzie jeszcze sprawdzi się cegła? Oczywiście, w salonach i pokojach dziennych. Przeglądając pomysły na zastosowanie cegły w salonie możemy zauważyć, że i w tym przypadku pojawia się punktowe lub miejscowe wykorzystanie cegły.

Ściana z cegły jako tło dla RTV

Jedną z możliwości jest zastosowanie ściany z cegły w charakterze tła dla domowego sprzętu RTV. Cegła w salonie może zostać umieszczona na całej ścianie, przy której znajduje się kino domowe. Możemy również wydzielić część ściany, np. w formie pasa o szerokości nieco tylko większej, niż szerokość telewizora. W takim zestawieniu ciekawie sprawdzi się telewizor montowany na ścianie. Warto całą stylizację uzupełnić za pomocą minimalistycznych mebli. Jakie meble warto w tym miejscu zastosować? Najlepiej niskie, w czarnym matowym, bądź drewnianym wykończeniu. Cegła w salonie sprawi, że cała aranżacja zyska na wielowymiarowości. W przypadku ściany RTV szybko zauważymy, jak niejednolicie podświetlają się cegły. Jeśli na szafce RTV ustawimy lampy, które będą oświetlały naszą ścianę od dołu – uzyskamy przepiękną grę świateł i cieni. To właśnie za te fantastyczne efekty wizualne tak bardzo uwielbiana jest cegła. W szczególności cegła ręcznie formowana, która jest nieregularna, przez co daje jeszcze ciekawsze efekty. cegła retro ręcznie formowana kraśnik cegła wiśnia ręcznie produkowana cegielnia kraśnik

cegła retro w salonie manufaktura cegieł

Cegła ręcznie formowana a kominek

Cegła w salonie to również kominek. Jeśli jesteś na etapie budowy domu, warto pomyśleć o zastosowaniu cegły ręcznie formowanej przy wykończeniu kominka. Jeśli nie planujemy gruntownego remontu – możemy wykorzystać płytki ceglane. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować cegłę do otoczenia domowego kominka. Warto również wykorzystać te same płytki do wyłożenia części ściany. Możemy np. ułożyć płytki w formie pasa szerokości równej kominkowi i przeciągnąć go aż do sufitu. Uzyskamy w ten sposób ciekawy podział przestrzeni. kominek cegła dekoracyjna producent cegielnia trojanowscy kominek cegła dekoracja ręcznie formowana Wykorzystując płytki ceglane lub cegłę ręcznie formowaną możemy także wydzielić np. strefę wypoczynkową. Aby uzyskać taki efekt, cegła w salonie powinna znaleźć się np. w rogu pokoju, w którym planujemy postawić dużą, narożną kanapę. W ten sposób możemy wprowadzić do wnętrza nieco więcej uporządkowania. Cegła w salonie zdecydowanie sprawia, że aranżacja całego wnętrza automatycznie staje się dużo atrakcyjniejsza. Czy jednak znaczenie może mieć w tym przypadku wybór odcienia cegieł, które wykorzystamy? Na to pytanie odpowiemy w kolejnym akapicie.

Cegła – czy kolor ma znaczenie?

Jakiś czas temu pewnie zastanawialibyśmy się, czy w przypadku cegły można dyskutować o kolorze. W końcu “cegła to cegła”, zaś kolor ceglasty to określenie będące w użytku już od wielu lat. A jednak! Cegła nie musi występować w jedynym słusznym kolorze, ale w… naprawdę wielu. Cegła biała lub szara przywodzi nam na myśl skojarzenia ze skandynawskimi wnętrzami. Nadaje pomieszczeniu nieco chłodny charakter, dlatego dobrze jest go ocieplić za pomocą mebli. Jeśli podobają nam się skandynawskie klimaty – możemy kierować się nimi przy doborze pozostałych elementów wystroju wnętrza. Jeżeli nie, warto przełamać stylizację, stosując np. meble w stylu rustykalnym lub futurystycznym. cegła biała Interesującym pomysłem jest także zastosowanie czarnej cegły – choć warto pamiętać o tym, że czerń to wymagający kolor. Czarne płytki ceglane sprawdzą się np. w kuchni, gdzie warto zestawić je z białymi szafkami kuchennymi, blatami lub stołem. czarna cegła w projekcie Na koniec warto wspomnieć również o typowym “ceglastym” kolorze, który jest ogromnie zróżnicowany – obejmuje bowiem wiele odcieni. Cegła ręcznie formowana może przybierać barwy od ciemniejszych wiśniowych po jaśniejsze rdzawo-pomarańczowe.. Pozwala to na uzyskanie dużej różnorodności kolorystycznej. Tym samym, naturalne odcienie cegły wydają się być najbardziej atrakcyjne. Być może właśnie dlatego, że są naturalne – a w sezonie 2023 również i na tę naturalność będziemy zwracać uwagę.
ścianka dekoracyjna cegła ręcznie formowana

https://cegielniatrojanowscy.pl/plytki-ceglane-scienne/

Podsumowanie

Choć występuje w różnorodnych formach i kolorach – to właśnie cegła ręcznie formowana cieszyć się będzie jednak zdecydowanie największą popularnością w sezonie 2023. Dlaczego? Zarówno ze względu na swoją nieregularność, jak również naturalny kolor, cegła ręcznie formowana podbija serca zarówno projektantów, jak i użytkowników. Architekci wnętrz już od jakiegoś czasu chętnie po nią sięgają, lecz można zaryzykować stwierdzenie, iż 2023 będzie rokiem cegły ręcznie formowanej. Jeżeli masz ochotę zastosować cegłę ręcznie formowaną w swoim domu – sprawdź naszą ofertę.