Kształtki ceglane ręcznie formowane – rodzaje i zastosowanie kształtek z cegły

Napisał

kształtki ceglane
Cegła to jeden z najstarszych materiałów budowlanych wyprodukowanych przez człowieka. Jest to wyjątkowo solidny surowiec, otrzymywany poprzez wypalanie różnych gatunków gliny. Obecnie najczęściej wytwarzana jest w cegielni. Swoje zastosowanie znalazła ona już w starożytności. Bez względu na to, o jakim rodzaju cegły mowa, każdy z wyrobów cechuje się niezwykle dużą konkurencję rynkową. W zdecydowanej większości inwestycji surowiec nadal jest jednak niezastąpiony. Pełni on bowiem niezwykle uniwersalny, ale i praktyczny budulec ceramiczny. To, co wyróżnia cegłę to bardzo atrakcyjne parametry oraz szerokie możliwości zastosowania. Jednym z rodzajów cegły są kształtki ceglane formowane ręcznie. Czym wyróżnia się tego typu cegła?

Cegły — krótka charakterystyka

Cegły są jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Produkowane są one w różnych rozmiarach, wariantach i wersjach kolorystycznych. Wyróżniamy tu m.in. cegły klinkierowe czy cegły licowe, które są elementem bazowym murów, elewacji oraz kominków. Kolejny rodzaj cegły to płytki ceglane ścienne, które najczęściej pełnią rolę elementu dekoracyjnego wnętrz. Nie brakuje tu też cegły pełnej czerwonej, wiśniowej, białej, czy płytek ceglanych w takich kolorach. Osobną grupą wyrobów są cegły ręcznie formowane — kształtki. kształtki na zamówienie   zabytkowa cegła gotycka   studnia cegła czerwona   Wszystkie rodzaje cegieł produkowane są w cegielniach, natomiast te ręcznie formowane w specjalistycznych manufakturach i zakładach rzemieślniczych. W produkcji cegieł z gliny można wyróżnić kilka podstawowych etapów:
 • wydobywanie surowca,
 • nawilżanie i przerobienie masy,
 • formowanie półfabrykatów,
 • suszenie półfabrykatów na placu.
 • wypalenie wyschniętych produktów w piecu (w cyklu 2-tygodniowym),
 • sortowanie i pakowanie produktów.
To właśnie w procesie wypalania każda z cegieł otrzymuje właściwe cechy. Początek procesu wypalania wiąże się z dosuszeniem wyrobów w przeznaczonym do tego piecu. Tam, temperatura wzrasta stopniowo aż do osiągnięcia 200˚C. Następnie zachodzi proces dehydratyzacji. W tym czasie temperatura znacząco podnosi się i wynosi około 600˚C, zmieniając się o około 30 – 50 ˚C na godzinę. Woda, która była związana w glinie, wydziela się na zewnątrz. Dochodzi też do częściowego rozkładu substancji organicznych. W procesie wytwarzane są również gazy, a także niewielka ilość koksu węglowego. Na tym etapie produkcji cegły tracą plastyczność. Dalszy etap wypalania wiąże się z ponownym wzrostem temperatury. Tym razem wynosi ona około 900˚C. Związki organiczne utleniają się, rozkładając się na związki chemiczne i minerały. Co za tym idzie, następują zmiany w składzie mineralogicznym masy, a temperatura osiąga 1000˚C.

Kształtki ceglane — poznaj je od a do z!

Kształtki ceglane to jeden z rodzajów cegły. Są to efektowne elementy dekoracyjne elewacji budynków. Swoje zastosowanie znajdują najczęściej podczas wykańczania parapetów, daszków, obrzeży drzwi czy okien, a także gzymsów. Tego typu cegła produkowana jest ręcznie, w specjalistycznych cegielniach, zgodnie z indywidualnym zamówieniem klienta. Każdy ma zatem możliwość stworzenia swojej wymarzonej, niepowtarzalnej kształtki. Co ważne, podczas produkcji zdobień klienci mogą dowolnie dobrać kolor oraz lico.   okienne kształtki ceglane    
Kształtki bez wątpienia pełnią rolę unikalnego asortymentu. Dzięki produkcji ręcznej nie ma tu ograniczonych możliwości. Wszystkie modele dopasowujemy do indywidualnych wymagań, a także oczekiwań klientów. Najlepsze surowce wykorzystywane podczas produkcji w cegielni gwarantują niezawodność oraz wytrzymałość każdego elementu. Zachowana jest tu też najwyższa precyzja wykonania, pozwalająca tworzyć różnego rodzaju wcięcia oraz wszelkie ozdoby. Tego typu dodatek stworzy spójny z cegłami system. Doskonale nada się do ozdoby elementów małej architektury czy elewacji budynków.

Kształtka ceglana — rodzaje

Płytka formowana ręcznie produkowana jest w wielu, różnorodnych formach. Jej finalny kształt oraz wygląd zależy przede wszystkim od przeznaczenia produktu. Wśród najpopularniejszych rodzajów wyróżniamy produkty przeznaczone do wykończenia filarów, gzymsów, daszków, obrzeży oraz parapetów. W zakres kształtek wchodzą także zworniki. Płytka formowana ręcznie bardzo często wyróżnia się też niestandardowym kształtem, wykonanym na indywidualne zamówienie klienta.

Jakie jest zastosowanie kształtki ceglanej?

Filary

Filary stanowią najczęściej pionową, wolnostojącą podporę konstrukcji. Mogą być one masywne bądź przybierać, postać słupów. Ich kształt jest niezwykle zróżnicowany. Swoje zastosowanie znalazły jeszcze w czasach starożytnych, kiedy były stosowane jako elementy podporowe. Inną nazwą filarów są kolumny czy też słupy. Element dekoracyjny, częściowo chowany w ścianie lub ściśle do niej przylegający to z kolei pilaster. Najbardziej popularnym rodzajem filarów są te, wyprodukowane z cegły. Ich częścią ozdobną jest specjalna płytka nazywana kształtką. Kształtki filarów produkowane są w wersji tradycyjnej bądź w postaci cegły kształtowej. To, co je wyróżnia to tradycyjne, równe lico. Naszym klientom oferujemy jednak możliwość doboru innego, dowolnego lica. Na naszej stronie znajdują się lica w następujących kolorach:
 • wiśniowe,
 • postarzane wiśniowe,
 • cegły retro,
 • postarzałe retro,
 • rustykalne,
 • pomarańczowe,
 • postarzane pomarańczowe,
 • czerwone,
 • postarzane czerwone,
 • cegły melanż,
 • postarzanego melanżu,
 • cegły białej,
 • postarzanej zendra,
 • cegły budowlanej kraśnickiej.
Tradycyjna płytka formowana ręcznie do filarów cechuje się nasiąkliwością rzędu 16% – 18%. Jej klasa wytrzymałości to z kolei “10-15“. Wszystkie cegły ręcznie formowane w kształtki wykonujemy w specjalnych formach, a także wymiarach. Wszystko zgodnie z indywidualnymi życzeniami klientów. Kształtki umieszczamy najczęściej przy wykończeniu słupków ogrodzeniowych z cegły lub na filarach. Pozwalają one nadać elementom niepowtarzalnego charakteru, który będzie wyróżniał tylko nasze ogrodzenie. Doskonale sprawdzą się też jako podpora konstrukcji ceglanej.   daszek, murek   ceramiczny daszek

Gzymsy.

Gzymsy w architekturze stanowią nie tylko ozdobę, ale też element praktyczny. Chronią bowiem zewnętrzną warstwę elewacji przed deszczem. Ozdabianie budynków detalami architektonicznymi takimi jak gzymsy mają niezwykle długą tradycję. Przez stulecia były one stosowane do wykańczania ścian zewnętrznych, głównie w górnych partiach budynków. To jednak nie wszystko. Podkreślały także podziały oraz nadawały budynkom charakteru. Nie inaczej jest w obecnych czasach. Gzymsy coraz częściej pełnią funkcję konstrukcyjną oraz należą do tak zwanej sztukaterii elewacyjnej. Są one estetyczne, a przy odpowiednim wykonaniu potrafią zadziwić każdego odwiedzającego. Elementy wytwarzane w naszej cegielni to gwarancja najlepszej jakości dekoracji. Szeroko rozbudowana oferta gzymsów pozwala Państwu na wybór spośród sześciu wzorów. Kształtki ceglane formowane ręcznie mają równie i jednolite lico. Oczywiście z możliwością zamówienia innego lica spośród wymienionych powyżej. Wszystkie cechują się nasiąkliwością rzędu 16%- 18% i klasą wytrzymałości “10-15”. Gzymsy wykorzystuje się jako ozdobną, wystającą poza krawędź elewacji część listwy. Pełni on podwójną rolę. Jest ornamentem i ochroną przed ociekającym deszczem.   Kościół św. Jana w Gdańsku   kształtki: gzyms i zwornik, lico tradycyjne, kolor czerwony   Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje gzymsów:
 • gzymsy wieńczące — stosowane w miejscu łączenia ściany budynku oraz dachu,
 • pasowe gzymsy— nazwane także międzypiętrowymi,
 • gzymsy nadokienne — tak, jak wskazuje ich nazwa, stosujemy na elewacji, umieszczamy nad oknami,
 • cokołowe gzymsy— umieszczamy na styku fundamentów oraz właściwej ściany elewacyjnej.

Parapety

Parapety okienne to niezwykle ważny element wykończenia każdego budynku. Znajdują się one zarówno w domach jednorodzinnych, jak i różnego rodzaju instytucjach. Ich zadaniem jest skuteczna ochrona elewacji przed podsiąkaniem wód opadowych. Biorąc pod uwagę obecność parapetów wewnątrz, osłaniają one grzejniki i pozwalają na lepsze rozprzestrzenianie się ciepła. Zwiększają także walory dekoracyjne pomieszczeń. To, co z kolei zwiększa walory dekoracyjne parapetów to specjalna płytka dekoracyjna zwana kształtką. Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku parapetów ceglanych.  
parapet ceramiczny
  Posiadamy rozbudowana ofertę parapetów w naszym sklepie internetowym. Oferujemy Państwu wybór spośród czterech wzorów. Wszystkie produkowane przez nas cegły ręcznie formowane do parapetów cechują się nasiąkliwością na poziomie 16-18% oraz wytrzymałością na ściskanie na poziomie “10-15”.

Daszki i obrzeża — doskonała dekoracja każdego domu!

W skład naszej oferty wchodzą nie tylko filary, gzymsy oraz parapety. Produkujemy także dziewięć rodzajów obrzeży, z których każde wyróżnia się innym kształtem. Tego typu elementy znajdują swoje zastosowanie jako ozdoba studni czy też okien. W naszej ofercie nie brakuje też daszków oraz zworników. Daszki można zakupić w czterech wariantach:
 • daszek ceglany na słupek mały,
 • ceglany daszek na słupek duży,
 • daszek ceglany na murek mały,
 • daszek ceglany na murek duży.
W standardzie wszystkie produkty mają lico równe i ujednolicone. Oczywiście z możliwością zamówienia innego lica z propozycji wymienionych powyżej. Ponadto wszystkie kształtki typu daszek z naszej oferty cechują się nasiąkliwością na poziomie 16%-18% i wytrzymałością klasy “10-15”. Daszki najczęściej służą jako element wykończeniowy murków ogrodzeniowych.   obrzeze okna rzemieślnicze

Zworniki — odpowiedź na potrzeby tradycyjnych aranżacji

W naszej ofercie nie brakuje także płytki ręcznie formowanej do zworników — jednych z najbardziej dekoracyjnych elementów każdej budowli. Zwornik, nazywany także kluczem to szczytowy kliniec łuku bądź niektórych typów sklepienia. Jest on z reguły bogato profilowany oraz ozdabiany dekoracją rzeźbiarską. Ze względu na to, że elementy bardzo często wykonujemy z kamienia lub ceramiki, płytki kształtki będą tu doskonałym uzupełnieniem. Płytki do zworników można zakupić w czterech podstawowych wariantach. Tak, jak pozostałe kształtki znajdujące się w ofercie, wyróżniają się one taką samą nasiąkliwością i wytrzymałością.   zworniki kościół renowacja

Cegielnia Trojanowscy — najwyższej jakości płytki kształtki ceglane!

Cegielnia Trojanowscy oferuje rozmaitą ofertę cegieł, w tym płytki formowane ręczne. Wszystkie cegły wytwarzamy według wieloletniej i sprawdzonej receptury, która przekazywana jest rodzinnie — z pokolenia na pokolenie. Do formowania cegieł stosujemy drewniane formy, które zapewniają wiele możliwości. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć nie tylko produkty znajdujące się w katalogu, ale też produkty wytwarzane zgodnie z indywidualnym zamówieniem naszych Klientów. Dzięki temu płytki kształtki są doskonałym elementem, który urozmaici każdy budynek. Nadadzą one budowli indywidualnego charakteru oraz spełnią rolę praktyczną. Płytki formowane ręcznie znajdą swoje zastosowanie w każdej aranżacji. Bez względu na to, czy mowa o budynkach tradycyjnych, nowoczesnych czy też o rekonstrukcji starych budowli. Co ważne, nasze ręcznie formowane wyroby są całkowicie wolne od zabrudzeń, pleśni, a także grzybów. Jest to niezwykle ważny aspekt szczególnie dla alergików. Ponadto nasze produkty nie posiadają plastyfikatorów ani barwinków. Dzięki temu dbamy o ekologię i zdrowie każdej istoty! Szczegóły oferty na kształtki ceglane znajdują się w poszczególnych podstronach z ofertami. Już teraz czekają na Państwa doskonałe promocje w naszym sklepie internetowym!