Cegła ręcznie formowana – sprawdź wybrane restauracje polskich zabytków, z wykorzystaniem naszych produktów

Napisał

Zamek Królewski w Warszawie oraz Arkady Kubickiego
Nasza cegielnia działa nieprzerwanie od 1976 r. Już czwarte pokolenie strzeże wiedzy o tajnikach swojego rzemiosła. Założycielem był Hipolit Trojanowski, a od początku istnienia wyprodukowaliśmy przeszło 50 milionów cegieł. Szczególne sukcesy odnosimy na polu konserwatorskim, co potwierdzają zdobyte przez nas nagrody i wyróżnienia. Asystowaliśmy konserwatorom zabytków i firmom konserwatorskim, przy rekonstrukcji aż 300 zabytków. Co więcej, współpracowaliśmy już z ponad 1000 klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Cegła ręcznie formowana to nasza duma.

Cegła ręcznie formowana

Do dziś nasze cegły wytwarzamy przy użyciu tradycyjnych, rzemieślniczych metod. Jest to nasz flagowy produkt, a jego receptura pozostaje niezmienna od przeszło 40 lat. Ten typ cegieł charakteryzuje się możliwością zastosowania m.in. jako:
 • elewacje zewnętrzne;
 • elementy architektury wnętrz;
 • obudowy kominków;
 • elementy dekoracyjne architektury ogrodowej;
 • grille ogrodowe;
 • ściany nośne;
 • ściany działowe.

Nasz produkt – wybrane restauracje polskich zabytków, z wykorzystaniem naszych produktów tj. cegła ręcznie formowana

Jak już wspominaliśmy, nasza manufaktura specjalizuje się w produkcji cegieł na renowacje i rekonstrukcje. Nasze cegły ręcznie formowane stosowano podczas prac przy obiektach takich jak:
 • zamki;
 • twierdze;
 • mury obronne;
 • kościoły;
 • klasztory;
 • i wiele innych.
Chcielibyśmy państwu przybliżyć nasze najbardziej znane projekty.
 • Zamek Królewski w Warszawie oraz Arkady Kubickiego
Zamek Królewski w Warszawie oraz Arkady Kubickiego Tego barokowo-klasycystycznego zamku królewskiego na pewno nie trzeba przedstawiać. Do jego rekonstrukcji użyliśmy cegieł gotyckich oraz dużych niemek. Rozmiar cegły gotyckiej to 29x14x8 cm, a dużej niemki to 28x14x7 cm. Są to cegły ręcznie formowane pełne i elewacyjne. Tradycyjnie mają jednolite lico i czerwony kolor. Przy składaniu zamówienia w naszym sklepie, możliwe jest indywidualne dobranie parametrów.
Ciekawostka: w latach 1971-1984 na odbudowę Zamku Królewskiego przeznaczyliśmy aż 50 000 cegieł.
 • Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku
Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku Jest to gotycki kościół, który zbudowano w latach 1329-1388. Pierwszą kompletną rewitalizację jego wnętrza wykonano między 1887-1891, czego skutkiem jest obecny wygląd. Przy konserwacji bazyliki, użyliśmy cegieł gotyckich i dużych niemek – tych samych, co przy Zamku Królewskim. Oczywiście oba rodzaje to cegła ręcznie formowana.
 • Bazylika Mariacka w Gdańsku
Bazylika Mariacka w Gdańsku Znana jest ona również jako “Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny” czy “Korona Gdańska”. Co ciekawe, jest trzecim pod względem objętości obiektem sakralnym na świecie, zbudowanym z cegły. Ten książkowy przykład gotyku ceglanego powstawał na przestrzeni lat 1346-1502. Także tutaj zastosowaliśmy cegłę ręcznie formowaną gotycką.
 • Manufaktura w Łodzi
Manufaktura w Łodzi Obecne centrum handlowe stanowiła dawniej Fabryka płótna Izraela Poznańskiego. Ten neoromański obiekt wzniesiono między 1872-1892, podczas gdy nowo powstałą Manufakturę otwarto w roku 2006. Konserwator zabytków wykonał tutaj ogrom pracy, ponieważ odrestaurowano aż 45 000 m² elewacji z XIX-wiecznej cegły. Było to również możliwe, dzięki zastosowaniu naszych dużych i małych niemek oraz cegieł standardowych. W odróżnieniu od cegły klinkierowej, wytwarzamy je oczywiście w naszej cegielni metodą rzemieślniczą. Podczas gdy duża niemka ma wymiary 28x14x7 cm, to mała niemka – 27x13x7cm. Zaś cegła standardowa – 25x12x6,5 cm. Każdą z nich charakteryzuje nasiąkliwość 16-18%, a wytrzymałość na ściskanie ma klasę “10”-“15”.
 • Ratusz w Toruniu
Ratusz w Toruniu Ratusz Staromiejski to gotycki budynek, który powstawał etapami w XIII i XIV wieku. Wyróżnia się on na tyle, że uznawany jest za jeden z najwybitniejszych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej w środkowej Europie. Materiałem budowlanym podczas prowadzonych prac restauracyjnych w latach 2003-2005, były nasze, często już wspominane, cegły gotyckie.
 • Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim Zamek biskupi pochodzi z XV wieku i budowano go nieco dłużej niż 150 lat. Jest to kolejny, niezwykle cenny zabytek gotycki w Polsce. W przypadku jego konserwacji użyto cegły ręcznie formowanej – gotyckiej i klasztornej. Cegłę klasztorną charakteryzuje rozmiar 28,5×13,5×9 cm. To kolejny produkt, który możemy dostosować podczas zamówienia – po szczegóły odsyłamy do naszego sklepu.
 • Zamek Królewski Na Wawelu
Zamek Królewski Na Wawelu Jest to budowla obronno-rezydencyjna, którą wielokrotnie rozbudowywano i odnawiano. Skutkiem tego widoczne są aż trzy style architektoniczne – renesans, barok i klasycyzm. Nasz wkład w renowację polegał na wyprodukowaniu cegieł gotyckich i dużych niemek, które zastosowano przy kilku konserwacjach elewacji Zamku Królewskiego na Wawelu.
 • Zamek w Malborku
Zamek w Malborku Ten czołowy przykład średniowiecznej architektury należał pierwotnie do Zakonu Krzyżackiego. Wznoszono go w kilku etapach między 1280 rokiem a poł. XV wieku. Jest to połączenie stylów gotyckiego i neogotyckiego, głównie z powodu wielu rekonstrukcji na przestrzeni lat. Podczas prowadzonych prac konserwatorskich użyto cegły ręcznie formowanej:
  • standardowej;
  • gotyckiej;
  • klasztornej;
  • dużej niemki;
  • płytki ceglanej podłogowej.
Płytki podłogowe wykorzystuje się jako schody, posadzki czy terakota ceglana (szczególnie wewnątrz budynków). Są dostępne w wielu kształtach i kolorach. Oferujemy też wykonanie ich na zamówienie.
 • Czerwony Ratusz w Szczecinie
Czerwony Ratusz w Szczecinie Ratusz, czasem nazywany “Nowym”, ukończono budować w 1879 r. – chociaż jego pomysł powstał już w 1856. Ten stosunkowo nowy budynek charakteryzuje się stylem neogotyckim. Niestety został zniszczony podczas II wojny światowej – jego odbudowa miała miejsce między rokiem 1959 a 1963. W trakcie jego najświeższej renowacji, oprócz cegieł klasztornych, zastosowano kształtki ceglane angobowane. Kształtki to efektowne elementy dekoracyjne elewacji budynków. Ich zastosowanie jest możliwe przy wykańczaniu:
  • parapetów;
  • gzymsów;
  • daszków;
  • obrzeży okien;
  • obrzeży drzwi.
W naszym sklepie dostępne są ich różne rodzaje, a produkujemy je głównie na zamówienia indywidualne. Tak jak w przypadku cegieł, umożliwiamy wybór koloru i lica. Oprócz angobowanych, na naszej stronie można znaleźć też kształtki glazurowane.
 • Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie Zamek wybudowała kapituła warmińska w poł. XIV wieku. Jest to kolejny obiekt reprezentujący gotyk. Jednym z jego mieszkańców był Mikołaj Kopernik. Przy jego konserwacji posłużono się naszą cegłą ręcznie formowaną gotycką dużą. Ma ona wymiary 33x15x8,5 cm. Użyto jej również przy pracach nad murem obronnym w Jarosławiu.
 • Kościół św. Katarzyny w Gdańsku
Kościół św. Katarzyny w Gdańsku Kościół Rektorski Ojców Karmelitów pw. św. Katarzyny powstał w latach 1227–1239. Wyjątkowym zabytkiem jest obraz Matki Boskiej Bołszowieckiej. Znajduje się tam jeden z trzech carillonów koncertowych w Polsce oraz jedyny na świecie zegar pulsarowy. W 2006 r. doszło do któregoś z kolei pożaru – udało się jednak odratować większość wartościowych zabytków. Do renowacji wykorzystano nasze cegły romańskie o wymiarach 30x15x7cm, wyróżniające się wyglądem lica. Lico postarzane posiada liczne wżery na licach cegły. W zależności od efektu dekoracyjnego jaki chcemy uzyskać, mogą cechować ją też:
  • odkształcenia temperaturowe, pęknięcia i zażużlenia – lico przepalone, Cegła Postarzana Zendra.
  • liczne pęknięcia i zażużlenia lic – Cegła Postarzana Retro.
  • liczne pęknięcia i zażużlenia lic oraz wżery – Cegła Rustykalna. Łączy ona w sobie cechy cegieł retro oraz postarzanych.
W naszym sklepie można ją również zamówić w kolorach: pomarańczowym, wiśniowym i czerwonym.
 • Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku
Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku Kwiaton ceramiczny ↑ kształtka artystyczna “kwiaton”, lico tradycyjne, kolor czerwonyobrzeże, lico tradycyjne, kolor pomarańczowy ↑ obrzeże, lico tradycyjne, kolor pomarańczowy Ten późnogotycki kościół powstał dla franciszkanów, których w 1419 r. sprowadzono do Gdańska. Na przestrzeni lat był rozbudowywany, choć często podupadał, a podczas wojny został mocno zniszczony. W 2006 i 2009 trwały prace nad odbudową wieżyczek. Braliśmy w nich udział, na prośbę zaprzyjaźnionej firmy konserwatorskiej. Poza wytworzeniem “kwiatonów“, wykonaliśmy też obrzeże. W naszym sklepie posiadamy różne rodzaje kształtek, włącznie z obrzeżami dekoracyjnymi okien i drzwi. Wszystkie nasze materiały budowlane są ręcznie formowane, co daje nam możliwość realizacji indywidualnych zamówień.
 • Kościół św. Jana w Gdańsku
Kościół św. Jana w Gdańsku ↑ kształtki: gzyms i zwornik, lico tradycyjne, kolor czerwony kształtki: gzyms i zwornik, lico tradycyjne, kolor czerwony ↑ kształtki: gzyms i zwornik, lico tradycyjne, kolor czerwony Gotycki kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła powstał w XIV wieku i jest kolejnym wartościowym zabytkiem w Gdańsku. Wielokrotnie płonął, a jego powojenne odgruzowywanie podjęto dopiero w roku 1996. Nic więc dziwnego, że jego renowacja trwała wiele lat i zakończyła się w 2019 r. Nasz wkład polegał między innymi na przygotowaniu dwóch rodzajów kształtek – gzymsu i zwornika. W sklepie internetowym cegielni oprócz tradycyjnej cegły znajdą państwo – gzyms dekoracyjny główny, cokołowy lub działowy. Wieńczy on ścianę budowli. Zworniki (szczytowe klińce łuku lub niektórych typów sklepienia), tak jak reszta kształtek, dostępne są na zamówienie.
 • Zamek Topacz
Zamek Topacz Dwór w Ślęzy, bo tak się pierwotnie nazywał, pochodzi z XIV-XV w. Mimo że przetrwał wojnę w nienaruszonym stanie, to przez lata nie był remontowany. Dopiero w 2002 r. nowi właściciele rozpoczęli modernizację, którą zakończyli w 2011. Podczas prac użyto cegły ręcznie formowanej – postarzany melanż. Rozmiary: cegła standardowa i duża niemka. Widoczne na zdjęciu zabarwienie, wynika z połączenia cegieł pomarańczowych, czerwonych i wiśniowych.

Nasz produkt: płytka ceglana – realizacje w domach klientów indywidualnych

płytka ceglana Płytki ceglane, które mogą państwo kupić w Cegielni Trojanowskich, wytwarzane są ręcznie. Nasze rzemieślnicze metody są gwarantem unikatowego efektu, którego nie da się uzyskać przy użyciu płytek klinkierowych. W sklepie dostępne są płytki ceglane ścienne i podłogowe. Możliwy jest indywidualny dobór ich rozmiaru, kształtu i koloru. Zapraszamy na stronę internetową po więcej szczegółów. Płytki ścienne, podobnie jak cegły ręcznie formowane, sprawdzą się w każdym domu jako:
 • elewacja zewnętrzna;
 • elementy architektury wnętrz;
 • obudowa kominków;
 • elementy dekoracyjne architektury ogrodowej.
Co do płytek ceglanych podłogowych – na pewno zdadzą egzamin jako posadzka, schody, terakota ceglana czy chodnik. Na naszej stronie można znaleźć dostępne kształty, ale jesteśmy w stanie wykonać dowolny wzór na zamówienie.
 • Ceglana płytka, rozmiar: holenderka, kolor: wiśnia
płytka dekoracyjna wiśnia
 • Płytka ceglana, rozmiar: standardowy, kolor: biały
płytka biała
 • Podłogowa kostka i ośmiokąt. Lico: tradycyjne, kolor: czarny i czerwony, rozmiary: 10x10x5 cm i 23x23x10 cm
płytka kostka ośmiokat
 • Płytka podłogowa posadzka prostokąt, lico: tradycyjne, kolor: melanż, rozmiar: 25x12x4 cm
płytka posadzka

Nasz produkt: cegła ręcznie formowana – realizacje w domach klientów indywidualnych

cegla holendarka
 • Cegła Holenderka, rozmiar: 18x8x4,5cm, kolor: czerwony
wedzarnia
 • Cegła Belgijka, rozmiar: 18x9x5cm, kolor: wiśniowy
cegła wiśniowa
 • Angielka “Imperial”, cegła rozmiar: 22,5×10,5×7 cm kolor: biały
cegła biała
 • Mała cegła niemka, rozmiar: 27x13x7 cm, kolor: żółty
cegła
 • Cegła Angielka “Imperial”. Rozmiar: 22,5×10,5×7 cm, kolor: czerwona angobowana
cegła angobowana

Nasz produkt: mączka ceglana – wybrane realizacje dla klientów instytucjonalnych

mączka z glinka korty W naszej manufakturze produkujemy również mączkę ceglaną. Można zamówić ją czystą lub z dodatkiem glinki. Standardowe proporcje to ok. 20 % glinki, ale nie ma przeszkód, aby uzgodnić jej proporcje z klientem. Ten produkt wykorzystywany jest przy kortach tenisowych, bieżniach i boiskach. Poniżej przedstawiamy państwu kilka naszych realizacji:
 • Firmowy Kort Cegielni Trojanowscy w Motyczu
kort w motyczu
 • Kort tenisowy na Łotwie
kort tenisowy
 • Tenisowy kort w Kraśniku
kort w kraśniku

Cegielnia Trojanowskich i cegła ręcznie formowana – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze realizacje są świadectwem jakości i popularności wszystkich naszych cegieł i ceglanych produktów ręcznie formowanych, dostępnych na naszej stronie. Stosowane już od przeszło 40 lat metody rzemieślnicze, pozwalają nam na uzyskiwanie przeróżnych kształtów i rozmiarów cegieł. Między innymi dzięki temu cieszymy się popularnością wśród konserwatorów zabytków i klientów indywidualnych. Warto przy tym zaznaczyć, że Polska jako jedyny europejski kraj nadal produkuje cegłę ręcznie. Na koniec chcielibyśmy dodać kilka słów o cegłach z “recyklingu”. Pomimo ich dużej popularności, trzeba wziąć pod uwagę, że nie zawsze sprawdzą się jako materiał do ponownego wykorzystania. I nie chodzi tylko o nagromadzony przez lata brud, ale głównie o pleśń i grzyby, które mogą się uaktywnić, już po zakończeniu prac remontowych. W przeciwieństwie do takich produktów, nasze rzemieślnicze cegły są nie tylko wolne od plastyfikatorów i barwników, ale również nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, co przekłada się na wysokiej klasy, zdrowe i czyste otoczenie. Więcej realizacji w naszej galerii zdjęć.