Ceglany Rekord Guinnessa
Impreza „KUP PAN CEGŁĘ” przedstawiła dobrą formę cegielni
Jednym ze sztandarowych programów Dni Kraśnika od kilku już lat jest organizowany na Rynku Starego Miasta festyn promujący kraśnickie cegielnie pod hasłem: „Kup Pan Cegłę”. Tak też było i w tym roku. Co prawda czasy się trochę zmieniły, bo cegła wyrabiana ręcznie cieszy się dużym popytem, zwłaszcza wśród zagranicznych odbiorców, i nie trzeba jej reklamować, mimo to organizatorzy festynu pozostali przy starej formule i nadal wychwalają to, co rodzime. Mało to potrafią przy tym zapewnić mieszkańcom Kraśnika znakomitą rozrywkę.
Kiedyś na terenie powiatu kraśnickiego było prawie 80 cegielni. Teraz jest ich 19, ale to te najlepsze, dobrze prosperujące, gdzie tradycje wyrobu cegły przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Tak jest w rodzinach Osiniaków, Trojanowskich, Piętalów i innych.
Podczas festynu odbyło się kilka ciekawych konkursów dla dzieci i młodzieży, oczywiście tematycznie związanych z cegłą i gliną. W konkursie na najszybszy wyrób cegieł zwyciężył Michał Pęcak, a kolejne miejsca zajęli: Łukasz Ufniarz i Tomek Tobiasz. Przyznali się oni, że mają już doświadczenie przy produkcji cegły w miejscowych cegielniach. Kolejną atrakcją był rzut gliną do celu. Z tym zadaniem najlepiej sobie poradzili, zdobywając kolejne miejsca: Łukasz Jastrzębski, Daniel Roman i Jakub Martys. W następnej dyscyplinie -biegu z cegłą uwiązaną do nogi zwyciężyli: Robert Sulowski, Grzegorz Bucoń i Paweł Hanaj.
Największym zainteresowaniem cieszyły się jak zwykle konkursy dla publiczności. Wyrabiano cegły z gliny, a przy okazji padł kolejny rekord. Powstała największa
ręcznie formowana cegła świata, którą wykonano w cegielni Beaty Trojanowskiej i jej ojca Feliksa w Spławach II, gm. Kraśnik. Ceglany gigant waży 54 kg. Wymiary rekordowej cegły to: długość – 72,5 cm, szerokość – 33 cm, wysokość -14 cm. Otrzymała ona certyfikat Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych z siedzibą w Rabce Zdroju i została wpisana do Księgi polskich rekordów i osobliwości. Z czasem będzie wpisana do księgi Guinnessa.
Politycy też nie próżnowali. Na scenie pokaźnych rozmiarów cegłę, chociaż nie rekordzistkę, z mokrej gliny uformowali: posłowie Janusz Palikot i Wojciech Wilk, starosta kraśnicki Tadeusz Wojtak, burmistrz Piotr Czubiński i wójt gminy Kraśnik Mirosław Chapski.
Dzieciaki stojące przed sceną pomalowały na kolorowo wypalone już cegły. Z tym najlepiej sobie poradzili: Kacper Rybak, Dawid Pielaszkiewicz, Dominika Kaproń, Magda Stępień i Oliwia Osiniak.
Były też zawody siłowania się na rękę. W tej dyscyplinie najsilniejszym okazał się Dariusz Zapalski. Zwycięzca odebrał nagrodę -telewizor z płaskim ekranem od starosty kraśnickiego.
W tym roku podczas festynu wszystkich zaskoczył prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Materiałów Budowlanych „CER-BUD” Andrzej Rej, który pokazał się już bez rekordowej długości brody. Zdradził jednak, że przed laty, gdy brakowało nabywców cegły, a cegielniom groziło bankructwo, obiecał ściąć brodę, kiedy przyjdzie czas, że po cegłę będą się ustawiali w kolejce kupujący.
– Kiedyś było to mało prawdopodobne, w tym roku stało się faktem – podkreślał z satysfakcją prezes Andrzej Rej, dodając żartobliwie – Jak obiecałem, tak zrobiłem. Pierwszego lipca podczas zjazdu członków zrzeszenia broda uroczyście została ścięta.
Andrzej Wojtan